Weekday Masses in Glasgow

7.30am

St Helens (Langside)

---Th-
Lent ONLY

St Patrick (Anderston)

8.00am

St Aloysius (Garnethill)

St Ninian (Knightswood)

9.00am

St Bernadette (Carntyne)

-Tu--F

St Mary (Calton)

9.15am

MTuWTh-

St Kevin (Bargeddie)

9.30am

Holy Cross (Crosshill)

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

Our Lady & Saint George (Penilee)

St Albert (Pollokshields)

St Anne (Dennistoun)

St Augustine (Milton)

St Brendan (Yoker)

St Catherine Laboure (North Balornock)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Eunan (Clydebank)

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

St Patrick (Anderston)

St Paul the Apostle (Shettleston)

MTuW-F

St Joseph (Tollcross)

MTu-ThF

St Kessog (Balloch)

M-W-F

St Bartholomew (Castlemilk)

M-W-F

St Laurence (Drumchapel)

M-W-F

St Margaret (Clydebank)

M-W-F

St Mark (Shettleston)

-Tu-Th-

Our Holy Redeemer (Clydebank)

-Tu-Th-

St Barnabas (Shettleston)

-Tu-Th-

St Benedict (Drumchapel)

-Tu-Th-

St Bridget (Baillieston)

-Tu-Th-

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

--W-F

St Francis of Assisi (Baillieston)

10.00am

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Christ the King (Kings Park)

Immaculate Conception (Maryhill)

Our Lady of Good Counsel (Dennistoun)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

Sacred Heart (Bridgeton)

St Agnes (Lambhill)

St Aloysius (Springburn)

St Andrew (Bearsden)

St Benedict (Easterhouse)

St Brigid (Toryglen)

St Columba of Iona (Woodside)

St Columbkille (Rutherglen)

St Constantine (Govan)

St Helens (Langside)

St Leo the Great (Dumbreck)

St Maria Goretti (Cranhill)

St Matthew (Bishopbriggs)

St Mungo (Townhead)

St Ninian (Knightswood)

St Paul (Whiteinch)

St Peter (Partick)

St Philomena (Provanmill)

St Robert Bellarmine (Househilwood)

St Roch (Garngad)

St Teresa of Lisieux (Possilpark)

St Vincent de Paul (Thornliebank)

MTuW--

St Thomas the Apostle (Riddrie)

M-WThF

St Gabriel (Merrylee)

M-W-F

St Mary Immaculate (Pollokshaws)

M-W-F

St Thomas (Neilston)

M-W--

St Conval (Pollok)

-TuWThF

Our Lady of Perpetual Succour (Broomhill)

-Tu-Th-

Holy Name (Mansewood)

-Tu-Th-

St Margaret Mary (Castlemilk)

-Tu--F

St Dominic (Craigend)

--WTh-

St Michael (Parkhead)

---Th-

St Joachim (Carmyle)

----F

St Charles Borromeo (North Kelvinside)

- Tu--F

St James the Great (Crookston)

10.30am

Latin

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

10.45am

-TuWThF

Corpus Christi (Scotstounhill)

12.00pm

MTu--F

St Michael (Parkhead)

12.10pm

MTuW-F

Strathclyde University Chaplaincy

12.15pm

St Aloysius (Garnethill)

St Mungo (Townhead)

12.30pm

St Anthony (Govan)

St Columba of Iona (Woodside)

MTu-ThF

St Alphonsus (Glasgow)

1.00pm

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

St Columbkille (Rutherglen)

1.05pm

Glasgow University Chaplaincy (Turnbull Hall)

1.10pm

---Th-

Strathclyde University Chaplaincy

5.15pm

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

6.15pm

-Tu-Th-
Latin

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

6.30pm

M-WTh-

St Cadoc (Newton Mearns)

7.00pm

M-W-F
Latin

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

M----

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

----F
Polski

St Anne (Dennistoun)