Weekday Masses in Glasgow

7.30am

St Helens (Langside)

---Th-
Lent ONLY

St Patrick (Anderston)

8.00am

St Aloysius (Glasgow)

St Ninian (Knightswood)

8.15am

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

9.00am

St Bernadette (Carntyne)

-TuWThF

Corpus Christi (Scotstounhill)

-Tu--F

St Mary (Calton)

9.15am

MTuWTh-

St Kevin (Bargeddie)

9.30am

Holy Cross (Crosshill)

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

Our Lady & Saint George (Penilee)

St Albert (Pollokshields)

St Anne (Dennistoun)

St Augustine (Milton)

St Brendan (Yoker)

St Cadoc (Newton Mearns)

St Catherine Laboure (North Balornock)

St Clare (Easterhouse)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Eunan (Clydebank)

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

St Patrick (Anderston)

St Paul the Apostle (Shettleston)

MTuW-F

St Joseph (Tollcross)

MTu-ThF

St Kessog (Balloch)

M-W-F

St Bartholomew (Castlemilk)

M-W-F

St Laurence (Drumchapel)

M-W-F

St Margaret (Clydebank)

M-W-F

St Mark (Shettleston)

-Tu-Th-

Our Holy Redeemer (Clydebank)

-Tu-Th-

St Barnabas (Shettleston)

-Tu-Th-

St Benedict (Drumchapel)

-Tu-Th-

St Bridget (Baillieston)

-Tu-Th-

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

--W-F

St Dominic (Craigend)

--W-F

St Francis of Assisi (Baillieston)

10.00am

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Christ the King (Kings Park)

Immaculate Conception (Maryhill)

Our Lady of Good Counsel (Dennistoun)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

Sacred Heart (Bridgeton)

St Agnes (Lambhill)

St Aloysius (Springburn)

St Andrew (Bearsden)

St Benedict (Easterhouse)

St Bridget (Eaglesham)

St Brigid (Toryglen)

St Columba (Woodside)

St Columbkille (Rutherglen)

St Constantine (Govan)

St Helens (Langside)

St Leo the Great (Dumbreck)

St Maria Goretti (Cranhill)

St Matthew (Bishopbriggs)

St Mungo (Townhead)

St Ninian (Knightswood)

St Paul (Whiteinch)

St Peter (Partick)

St Philomena (Provanmill)

St Robert Bellarmine (Househilwood)

St Roch (Garngad)

St Teresa of Lisieux (Possilpark)

St Thomas the Apostle (Riddrie)

St Vincent de Paul (Thornliebank)

MTu-ThF

St Thomas (Neilston)

M-WThF

St Gabriel (Merrylee)

M-W-F

St Mary Immaculate (Pollokshaws)

M-W--

St Conval (Pollok)

-TuWThF

Our Lady of Perpetual Succour (Broomhill)

-TuWThF

St Kessog (Blanefield)

-Tu-Th-

Holy Name (Mansewood)

-Tu-Th-

St Margaret Mary (Castlemilk)

--WTh-

St Michael (Parkhead)

---Th-

St Joachim (Carmyle)

----F

St Charles Borromeo (North Kelvinside)

- Tu--F

St James the Great (Crookston)

12.00pm

MTu--F

St Michael (Parkhead)

12.10pm

MTuW-F

Strathclyde University Chaplaincy

12.15pm

St Mungo (Townhead)

12.30pm

St Aloysius (Glasgow)

St Anthony (Govan)

St Simon (Partick)

MTu-ThF

St Alphonsus (Glasgow)

--W-F
LatinEF

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

1.00pm

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

St Columbkille (Rutherglen)

1.05pm

Glasgow University Chaplaincy (Turnbull Hall)

1.10pm

---Th-

Strathclyde University Chaplaincy

5.15pm

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

5.45pm

St Aloysius (Glasgow)

6.00pm

--W--

St Thomas (Neilston)

6.15pm

-Tu-Th-
Latin EF

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

7.00pm

M----

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

----F
Polski

St Anne (Dennistoun)

----F
Polski

St Simon (Partick)

7.30pm

-Tu---

St Gabriel (Merrylee)