Sunday Masses in Glasgow

4.00pm (vigil)

St Robert Bellarmine (Househilwood)

St Thomas (Neilston)

4.30pm (vigil)

Our Lady of Perpetual Succour (Broomhill)

St Albert (Pollokshields)

St Alphonsus (Glasgow)

St Columba (Woodside)

St Dominic (Craigend)

St Philomena (Provanmill)

5.00pm (vigil)

Sacred Heart (Bridgeton)

St Agnes (Lambhill)

St Aloysius (Springburn)

St Benedict (Drumchapel)

St Benedict (Easterhouse)

St Bridget (Baillieston)

St Brigid (Toryglen)

St Cadoc (Newton Mearns)

St Catherine Laboure (North Balornock)

St Conval (Pollok)

5.15pm (vigil)

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

St Michael (Parkhead)

5.30pm (vigil)

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Immaculate Conception (Maryhill)

Our Lady of Good Counsel (Dennistoun)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

St Anthony (Govan)

St Brendan (Yoker)

St Columbkille (Rutherglen)

St Helens (Langside)

St Joseph (Tollcross)

St Matthew (Bishopbriggs)

St Paul the Apostle (Shettleston)

St Roch (Garngad)

St Thomas the Apostle (Riddrie)

5.45pm (vigil)

St Aloysius (Glasgow)

6.00pm (vigil)

Christ the King (Kings Park)

Corpus Christi (Scotstounhill)

Holy Cross (Crosshill)

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

Our Lady & Saint George (Penilee)

St Andrew (Bearsden)

St Anne (Dennistoun)

St Augustine (Milton)

St Barnabas (Shettleston)

St Constantine (Govan)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Eunan (Clydebank)

St Gabriel (Merrylee)

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

St Kessog (Balloch)

St Kevin (Bargeddie)

St Leo the Great (Dumbreck)

St Margaret Mary (Castlemilk)

St Maria Goretti (Cranhill)

St Mary Immaculate (Pollokshaws)

St Mungo (Townhead)

St Patrick (Anderston)

St Peter (Partick)

St Teresa of Lisieux (Possilpark)

St Vincent de Paul (Thornliebank)

Polski

St Simon (Partick)

6.30pm (vigil)

St Margaret (Clydebank)

St Paul (Whiteinch)

7.00pm (vigil)

St Laurence (Drumchapel)

St Ninian (Knightswood)

8.00am

St Brigid (Toryglen)

St Ninian (Knightswood)

8.30am

St Gabriel (Merrylee)

9.00am

Glasgow University Chaplaincy (Turnbull Hall)

Immaculate Conception (Maryhill)

St Aloysius (Glasgow)

St Barnabas (Shettleston)

St Columbkille (Rutherglen)

St Helens (Langside)

St Roch (Garngad)

St Simon (Partick)

St Thomas (Neilston)

9.30am

Holy Cross (Crosshill)

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

Our Lady & Saint George (Penilee)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

Our Lady of Perpetual Succour (Broomhill)

St Bridget (Baillieston)

St Catherine Laboure (North Balornock)

St Kessog (Balloch)

St Kessog (Blanefield)

St Leo the Great (Dumbreck)

St Matthew (Bishopbriggs)

St Ninian (Knightswood)

St Vincent de Paul (Thornliebank)

9.45am

Latin
Tridentine

Sacred Heart (Bridgeton)

10.00am

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

Christ the King (Kings Park)

Nazareth House (Cardonald)

Our Holy Redeemer (Clydebank)

St Alphonsus (Glasgow)

St Andrew (Bearsden)

St Augustine (Milton)

St Cadoc (Newton Mearns)

St Clare (Easterhouse)

St Constantine (Govan)

St Dominic (Craigend)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Gabriel (Merrylee)

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

St James the Great (Crookston)

St Joachim (Carmyle)

St Kevin (Bargeddie)

St Laurence (Drumchapel)

St Margaret Mary (Castlemilk)

St Mary (Calton)

St Mary Immaculate (Pollokshaws)

St Mungo (Townhead)

St Patrick (Anderston)

St Paul the Apostle (Shettleston)

St Robert Bellarmine (Househilwood)

St Thomas (Neilston)

St Thomas the Apostle (Riddrie)

Polski

St Anne (Dennistoun)

10.30am

St Agnes (Lambhill)

St Aloysius (Glasgow)

St Columbkille (Rutherglen)

St Michael (Parkhead)

St Peter (Partick)

St Philomena (Provanmill)

St Teresa of Lisieux (Possilpark)

11.00am

Corpus Christi (Scotstounhill)

Immaculate Conception (Maryhill)

Our Lady & Saint George (Penilee)

Our Lady of Good Counsel (Dennistoun)

Sacred Heart (Bridgeton)

St Albert (Pollokshields)

St Aloysius (Springburn)

St Bartholomew (Castlemilk)

St Brendan (Yoker)

St Bridget (Eaglesham)

St Brigid (Toryglen)

St Columba (Woodside)

St Conval (Pollok)

St Eunan (Clydebank)

St Francis of Assisi (Baillieston)

St Helens (Langside)

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

St Leo the Great (Dumbreck)

St Mark (Shettleston)

St Matthew (Bishopbriggs)

St Ninian (Knightswood)

St Paul (Whiteinch)

Polski

St Simon (Partick)

11.15am

St Anthony (Govan)

11.30am

Glasgow University Chaplaincy (Turnbull Hall)

Holy Cross (Crosshill)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

St Anne (Dennistoun)

St Benedict (Easterhouse)

St Bernard (South Nitshill)

St Catherine Laboure (North Balornock)

St Gabriel (Merrylee)

St Joseph (Tollcross)

St Kessog (Balloch)

St Maria Goretti (Cranhill)

St Paul the Apostle (Shettleston)

St Vincent de Paul (Thornliebank)

sung,
Latin

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

11.45am

St Roch (Garngad)

12.00pm

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

Christ the King (Kings Park)

Holy Name (Mansewood)

St Aloysius (Glasgow)

St Alphonsus (Glasgow)

St Andrew (Bearsden)

St Augustine (Milton)

St Benedict (Drumchapel)

St Bernadette (Carntyne)

St Cadoc (Newton Mearns)

St Charles Borromeo (North Kelvinside)

St Columbkille (Rutherglen)

St Constantine (Govan)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Margaret (Clydebank)

St Michael (Parkhead)

St Mungo (Townhead)

St Peter (Partick)

12.15pm

St Matthew (Bishopbriggs)

St Ninian (Knightswood)

1.30pm

1st
Sun, Chinese

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

3.00pm

Syro
Malabar rite

St Bernard (South Nitshill)

Syro-Malabar
rite

St Conval (Pollok)

1st
Sun, spec.needs

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

4.00pm

St Columbkille (Rutherglen)

5.00pm

St Alphonsus (Glasgow)

St Bartholomew (Castlemilk)

St Columba (Woodside)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Helens (Langside)

St Mary (Calton)

St Ninian (Knightswood)

St Philomena (Provanmill)

5.15pm

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

5.30pm

Immaculate Conception (Maryhill)

Our Lady of Good Counsel (Dennistoun)

6.00pm

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

St Bridget (Baillieston)

St Constantine (Govan)

St Simon (Partick)

Extraordinary
Form

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

Polski

St Anne (Dennistoun)

6.15pm

Glasgow University Chaplaincy (Turnbull Hall)

6.30pm

St Cadoc (Newton Mearns)

St Eunan (Clydebank)

St Paul the Apostle (Shettleston)

7.00pm

St Mungo (Townhead)

9.00pm

St Aloysius (Glasgow)