Sunday Masses in East Anglia

12.00pm (vigil)

St Luke (Peterborough West)

1.30pm (vigil)

3rd
Sat,Malayalam

St Edmund King & Martyr (Bury St Edmunds)

3.00pm (vigil)

3rd
Sat Malayalam

St Peter (Gorleston)

3.30pm (vigil)

1st
Sat, Malayalam

St Edmund King & Martyr (Bury St Edmunds)

4.30pm (vigil)

Syro-Malabar
rite

Holy Family (King's Lynn)

4.45pm (vigil)

Polski

St Edmund King & Martyr (Bury St Edmunds)

5.00pm (vigil)

Assumption of Our Lady (Maldon)

English Martyrs (Thaxted)

Our Lady & St John the Evangelist (Sudbury Suffolk)

Our Lady Star of the Sea (Lowestoft)

Sacred Heart (St Ives Cambridgeshire)

St Anne (Dagenham)

St Basil the Great (Basildon)

St Edmund Church of England church (Acle)

St John Fisher (Cambourne)

St Theodore of Canterbury (Monkwick)

St Thomas of Canterbury (Grays)

Watton Methodist Church

1st
Sat,Syro-Malabar

Most Holy Trinity (Basildon)

5.30pm (vigil)

Holy Cross (Harlow)

Holy Cross (South Ockendon)

Holy Family & All Saints (Witham)

Mother of Good Counsel (Clare Priory)

Our Lady & St Anne Line (Dunmow)

Our Lady Mother of God (Norwich)

Our Lady of Lourdes & St Joseph (Leigh-on-Sea)

Our Lady of Ransom (Rayleigh)

Sacred Heart (Southend-on-Sea)

St Helen (Ongar)

St Helen (Hoveton)

St Mark (Ipswich)

St Mary (Thetford)

St Philip Howard (Cambridge)

St Teresa of the Child Jesus (Rochford)

Ordinariate

St Peter (Eastwood)

5.45pm (vigil)

St John Payne (Greenstead)

Polski

Our Lady Immaculate (Chelmsford)

6.00pm (vigil)

Annunciation of Our Lady (King's Lynn)

Assumption (Hainault)

Bar Hill Mass Centre

Blessed Sacrament (Chelmsford)

Cathedral of St John the Baptist (Norwich)

English Martyrs (Danbury)

Holy Family (Dagenham)

Holy Family (Benfleet)

Holy Family & St Michael (Kesgrave)

Holy Name (Chelmsford)

Immaculate Conception (Epping)

Most Holy Redeemer (Billericay)

Our Lady & St Charles Borromeo (Wisbech)

Our Lady & St Peter (Aldeburgh)

Our Lady & St Thomas of Canterbury (Wymondham)

Our Lady & St Walstan (Costessey)

Our Lady Queen of Peace (Braintree)

Our Lady Star of the Sea (Wells-next-the-Sea)

Our Lady of Canvey & the English Martyrs (Canvey Island)

Our Lady of Compassion (Saffron Walden)

Our Lady of Fatima (Harlow)

Our Lady of Good Counsel (Wickford)

Our Lady of Good Counsel & St Peter (March)

Our Lady of La Salette (Rainham Essex)

Our Lady of Light & St Osyth (Clacton-on-Sea)

Our Lady of Refuge (Cromer)

Our Lady of the Assumption and the English Martyrs (Cambridge)

Our Lady with St Etheldreda (Newmarket)

SS Peter & Paul (Ilford)

Sacred Heart & St Francis (Frinton-on-Sea)

Sacred Heart & St Margaret Mary (East Dereham)

Sacred Heart & St Oswald (Peterborough)

St Anthony of Padua (Fakenham)

St Bede (Chadwell Heath)

St Dominic (Downham Market)

St Edmund King & Martyr (Bury St Edmunds)

St Edmund of Canterbury (Loughton)

St Felix (Felixstowe)

St Francis of Assisi (Halstead)

St George & the English Martyrs (Shoeburyness)

St Henry Morse (Diss)

St Hugh of Lincoln (Buckden)

St John the Baptist (Ilford)

St Joseph the Worker (Hutton)

St Laurence (Cambridge)

St Luke (Peterborough West)

St Mary Church of England (Woolpit)

St Mary Magdalen (Ipswich)

St Michael the Archangel (Huntingdon)

St Pancras (Ipswich)

St Peter (Dagenham)

St Peter & All Souls (Peterborough)

St Teresa (Newbury Park)

St Theresa (Stansted)

St Thomas of Canterbury (Woodford Green)

St Thomas of Canterbury (Woodbridge)

Easter-Sep
ONLY

Sacred Heart (Southwold)

Polski

St Mary (Ipswich)

6.15pm (vigil)

St James the Less & St Helen (Colchester)

6.30pm (vigil)

Cathedral of St Mary & St Helen (Brentwood)

Corpus Christi (Romford)

Most Holy Redeemer (Harold Hill)

Our Lady Star of the Sea (Tilbury)

St Augustine of Canterbury (Barkingside)

St Edmund (Bungay)

St Edward the Confessor (Romford)

St Etheldreda (Ely Cambridgeshire)

St Felix (Haverhill)

St John the Baptist (Colchester)

St Joseph (Upminster)

St Mary & St Ethelburga (Barking)

St Mary Mother of God (Hornchurch)

St Thomas More & St Edward (Waltham Abbey)

7.15pm (vigil)

Polski

Our Lady of Lourdes (Dogsthorpe)

7.15am

Polski

Our Lady of La Salette (Rainham Essex)

7.30am

Polski

St Cedd (Goodmayes)

7.40am

Syro-Malabar
rite

St Philip Howard (Cambridge)

8.00am

Cathedral of St Mary & St Helen (Brentwood)

Mother of Good Counsel (Clare Priory)

Our Lady of Lourdes & St Joseph (Leigh-on-Sea)

Our Lady of Perpetual Succour (Gillingham Norfolk)

Our Lady of Ransom (Rayleigh)

Our Lady of the Assumption and the English Martyrs (Cambridge)

St Boniface (Hellesdon)

St Hugh of Lincoln (Buckden)

St James the Less & St Helen (Colchester)

St Joseph (St Neots)

St Laurence (Cambridge)

St Mary (Thetford)

St Mary Magdalen (Ipswich)

St Mary Mother of God (Hornchurch)

St Teresa (Newbury Park)

8.15am

Priory of St Michael the Archangel (Blackfriars Cambridge)

8.30am

Our Lady (Stowmarket)

Our Lady of Compassion (Saffron Walden)

Our Lady of Light & St Osyth (Clacton-on-Sea)

Our Lady of Pity (Swaffham)

Sacred Heart & St Francis (Frinton-on-Sea)

St Cedd & St Gregory (West Mersea)

St Edmund King & Martyr (Bury St Edmunds)

St Peter & All Souls (Peterborough)

St Theresa (Stansted)

St Thomas More (Hadleigh)

St Thomas More (Harlow)

St Thomas More & St Edward (Waltham Abbey)

St Thomas of Canterbury (Grays)

St Thomas of Canterbury (Woodford Green)

Polski

Our Lady & St Charles Borromeo (Wisbech)

8.45am

Holy Trinity Ecumenical church (South Woodham Ferrers)

Our Lady of Lourdes (Sawston)

St Helen (Ongar)

9.00am

Assumption of Our Lady (Maldon)

Cathedral of St John the Baptist (Norwich)

Christ the Eternal High Priest (Gidea Park)

Corpus Christi (Romford)

Holy Cross (Harlow)

Holy Cross (South Ockendon)

Holy Family (Dagenham)

Holy Family (Brantham)

Immaculate Conception (Epping)

Most Holy Redeemer (Billericay)

Our Lady & St Joseph (Stock)

Our Lady Immaculate (Chelmsford)

Our Lady Immaculate & St Philip Neri (Kirtling)

Our Lady Queen of Peace (Braintree)

Our Lady Star of the Sea (Tilbury)

Our Lady of Good Counsel (Wickford)

Our Lady of La Salette (Rainham Essex)

Our Lady of Lourdes (Hatfield Broad Oak)

Our Lady of Refuge (Cromer)

Our Lady of the Annunciation (Poringland)

Sacred Heart (St Ives Cambridgeshire)

Sacred Heart & St Margaret Mary (East Dereham)

Sacred Heart of Jesus (Ramsey Cambridgeshire)

Ss Peter & Paul Anglican church (Chatteris)

St Augustine of Canterbury (Barkingside)

St Bede (Chadwell Heath)

St Bernard (Coggeshall)

St Cecilia (Dersingham)

St Clare (Framlingham)

St Dominic (Harold Hill)

St Edmund King & Martyr (Halesworth)

St Edmund of Canterbury (Loughton)

St Etheldreda (Ely Cambridgeshire)

St Henry Morse (Diss)

St John Fisher (Southend-on-Sea)

St John Payne (Greenstead)

St John of the Cross (Aylsham)

St John the Evangelist (Mildenhall)

St Joseph (Upminster)

St Mary (Ipswich)

St Michael the Archangel (Huntingdon)

St Nicholas (Pakefield)

St Peter (Dagenham)

St Peter Anglican Church (Halstead)

St Pius X (Hockley)

St Sabina (Brightlingsea)

St Teresa of Lisieux (Lexden)

St Therese of Lisieux (Langdon Hills)

St Thomas More (Barking)

St Thomas More Chapel (Harleston)

St Vincent (Dagenham)

term,
Latin

Cambridge University Catholic Chaplaincy (Fisher House)

Ordinariate

St Peter (Eastwood)

Polski

St Thomas of Canterbury (Brandon)

9.15am

All Saints (Leiston)

Holy Family & St Michael (Kesgrave)

Most Holy Name of Jesus (Oundle)

Our Lady & St John the Evangelist (Sudbury Suffolk)

Our Lady of Lourdes (Dogsthorpe)

Latin
EF

Our Lady Immaculate & St Edmund (Withermarsh Green)

Latin
Dominican rite

Priory of St Michael the Archangel (Blackfriars Cambridge)

9.30am

Blessed Sacrament (Chelmsford)

Cathedral of St Mary & St Helen (Brentwood)

Holy Family (King's Lynn)

Holy Spirit (Great Bardfield)

Our Lady Help of Christians & St Helen (Westcliff on Sea)

Our Lady of Lourdes & St Joseph (Leigh-on-Sea)

Our Lady of Ransom (Rayleigh)

Our Lady of the Assumption and the English Martyrs (Cambridge)

SS Peter & Paul (Ilford)

St Cedd (Goodmayes)

St Dominic (Downham Market)

St Edward the Confessor (Romford)

St Henry Walpole (Burnham Market)

St James (Ipswich)

St John the Baptist (Ilford)

St Joseph (Mile End Colchester)

St Laurence (Cambridge)

St Mary & St Erconwald (Ilford)

St Mary Mother of God (Hornchurch)

St Pancras (Ipswich)

St Peter (Grays)

St Peter (Gorleston)

St Peter & All Souls (Peterborough)

10.00am

Assumption (Hainault)

Chigwell convent

English Martyrs (Hornchurch)

Holy Apostles Ss Peter & Paul (Norwich)

Holy Family (Benfleet)

Holy Family & All Saints (Witham)

Mother of Good Counsel (Clare Priory)

Our Lady & St Thomas of Canterbury (Wymondham)

Our Lady of Canvey & the English Martyrs (Canvey Island)

Sacred Heart & St Oswald (Peterborough)

St Edmund King & Martyr (Bury St Edmunds)

St Edmund of Canterbury (Loughton)

St Felix (Felixstowe)

St Felix (Haverhill)

St Hugh of Lincoln (Buckden)

St John Vianney (Ilford)

St John the Evangelist & St Erconwald (Ingatestone)

St Mary (Thetford)

St Mary & St Ethelburga (Barking)

St Mary Magdalen (Ipswich)

St Philip Howard (Cambridge)

St Theresa (Stansted)

St Thomas of Canterbury (Woodford Green)

1st
Sun: Ordinariate

Assumption (Old Harlow)

10.15am

Our Lady (Stowmarket)

Our Lady & St Charles Borromeo (Wisbech)

St Vincent de Paul (Ditton Cambridge)

10.30am

Holy Name (Chelmsford)

Montana Care Home (Great Barton)

Most Holy Trinity (Basildon)

Our Lady & St Walstan (Costessey)

Our Lady Immaculate & St. Joseph (Lawshall)

Our Lady of Compassion (Saffron Walden)

Our Lady of Fatima (Harlow)

Our Lady of Light & St Osyth (Clacton-on-Sea)

Our Lady of Mount Carmel (Quidenham)

Our Lady of Pity (Swaffham)

Our Lady with St Etheldreda (Newmarket)

St Benet's Minster (Beccles)

St Edmund (Bungay)

St George (Norwich)

St James the Less & St Helen (Colchester)

St Joseph the Worker (Hutton)

St Luke (Peterborough West)

St Margaret of Scotland (Doddinghurst)

St Mary (Ipswich)

St Monica (Wivenhoe)

St Teresa (Newbury Park)

St Thomas More & St Edward (Waltham Abbey)

vacation
ONLY

Cambridge University Catholic Chaplaincy (Fisher House)

Ordinariate

St Peter (Eastwood)

10.45am

English Martyrs (Danbury)

Our Lady Queen of Heaven (Harwich)

St Anthony of Padua (Fakenham)

St George & the English Martyrs (Shoeburyness)

St John Payne (Greenstead)

St Peter & All Souls (Peterborough)

Polski

Our Lady of Lourdes (Dogsthorpe)

11.00am

Cathedral of St John the Baptist (Norwich)

Christ the Eternal High Priest (Gidea Park)

Holy Cross (Harlow)

Holy Cross (South Ockendon)

Holy Family (Dagenham)

Most Holy Redeemer (Billericay)

Most Holy Redeemer (Harold Hill)

Our Lady & St Anne Line (Dunmow)

Our Lady & St Joseph (Stanford-le-Hope)

Our Lady & St Peter (Aldeburgh)

Our Lady Queen of Peace (Braintree)

Our Lady Star of the Sea (Lowestoft)

Our Lady of Good Counsel (Wickford)

Our Lady of Good Counsel & St Peter (March)

Our Lady of La Salette (Rainham Essex)

Our Lady of Perpetual Succour & St Edmund (Hunstanton)

Our Lady of the Annunciation (Walsingham)

Our Lady of the Assumption and the English Martyrs (Cambridge)

Priory of St Michael the Archangel (Blackfriars Cambridge)

SS Peter & Paul (Ilford)

Sacred Heart (Southend-on-Sea)

Sacred Heart (North Walsham)

Sacred Heart (Southwold)

Sacred Heart (St Ives Cambridgeshire)

Sacred Heart & St Margaret Mary (East Dereham)

St Augustine of Canterbury (Barkingside)

St Bede (Chadwell Heath)

St Cedd (Goodmayes)

St Edmund of Canterbury (Loughton)

St Etheldreda (Ely Cambridgeshire)

St Francis of Assisi (Halstead)

St Joseph (Upminster)

St Joseph (Sheringham)

St Jude the Apostle (Whittlesey)

St Laurence (Cambridge)

St Mark (Ipswich)

St Mary (Great Yarmouth)

St Mary Immaculate & The Holy Archangels (Kelvedon)

St Michael the Archangel (Huntingdon)

St Pancras (Ipswich)

St Peter (Dagenham)

St Peter (Blakeney)

St Teresa of Lisieux (Lexden)

St Thomas of Canterbury (Grays)

St Thomas of Canterbury (Brandon)

St Thomas of Canterbury (Woodbridge)

term

Cambridge University Catholic Chaplaincy (Fisher House)

term
time

Immaculate Conception (Epping)

Latin
EF

Our Lady Immaculate & St Edmund (Withermarsh Green)

Polski

Our Lady Mother of God (Norwich)

11.15am

Our Lady of Lourdes (Sawston)

St Joseph (Hadleigh)

St Joseph (St Neots)

11.30am

Annunciation of Our Lady (King's Lynn)

Blessed Sacrament (Chelmsford)

Cathedral of St Mary & St Helen (Brentwood)

Corpus Christi (Romford)

Our Lady Help of Christians & St Helen (Westcliff on Sea)

Our Lady of Lourdes & St Joseph (Leigh-on-Sea)

St Cuthbert (Burham-on-Crouch)

St Edward the Confessor (Romford)

St Mary Mother of God (Hornchurch)

St Thomas More (Barking)

St Thomas of Canterbury (Woodford Green)

Syro-Malabar

St James (Ipswich)

Syro-Malabar
rite

St John Fisher (Southend-on-Sea)

12.00pm

Assumption (Hainault)

Our Lady Immaculate (Chelmsford)

Sacred Heart & St Oswald (Peterborough)

St Basil the Great (Basildon)

St Philip Howard (Cambridge)

St Vincent (Dagenham)

Walsingham (English National Shrine of Our Lady)

Polski

St Mary (Ipswich)

Latin
EF

St Mary & St Ethelburga (Barking)

12.15pm

St Peter (Upminster)

Polski

Our Lady of Fatima (Harlow)

12.30pm

Polski

Our Lady of La Salette (Rainham Essex)

Polski

Our Lady of Lourdes (Dogsthorpe)

Português

St Peter & All Souls (Peterborough)

12.45pm

Polski

Our Lady of the Assumption and the English Martyrs (Cambridge)

1.00pm

Polski

St Cedd (Goodmayes)

1.30pm

1st
Sun Lithuanian

Annunciation of Our Lady (King's Lynn)

1st
Sun Malayalam

St Peter (Gorleston)

2.00pm

Polski

St James the Less & St Helen (Colchester)

3.00pm

1st
Sun, Latin EF

Cathedral of St John the Baptist (Norwich)

4th
Sun, Latin EF

Immaculate Conception (Epping)

1st
Sun, Ordinariate

Our Lady of the Annunciation (Walsingham)

last
Sun, Latin EF

St Joseph (Sheringham)

3.30pm

Polski

St Michael the Archangel (Huntingdon)

4.00pm

Syro
Malabar rite

Holy Apostles Ss Peter & Paul (Norwich)

1st
Sun Latin EF

Our Lady of Lourdes & St Joseph (Leigh-on-Sea)

3rd
Sun, Ordinariate

St John Payne (Greenstead)

3rd
Sun, Latin EF

St Teresa of the Child Jesus (Rochford)

4.30pm

Our Lady of the Assumption and the English Martyrs (Cambridge)

4.45pm

Polski

St Laurence (Cambridge)

5.00pm

Christ the Eternal High Priest (Gidea Park)

St Ignatius Loyola (Caister-on-Sea)

St John Fisher (Cambourne)

3rd
Sun Lithuanian

Annunciation of Our Lady (King's Lynn)

Ordinariate

St John Vianney (Ilford)

5.30pm

Cathedral of St John the Baptist (Norwich)

Holy Name (Chelmsford)

Our Lady & St Joseph (Stanford-le-Hope)

St Joseph (St Neots)

term

Cambridge University Catholic Chaplaincy (Fisher House)

6.00pm

Most Holy Trinity (Basildon)

Our Lady Help of Christians & St Helen (Westcliff on Sea)

Priory of St Michael the Archangel (Blackfriars Cambridge)

St Benet's Minster (Beccles)

St John Houghton (Tiptree)

St Mary (Ipswich)

St Peter & All Souls (Peterborough)

Polski

Sacred Heart (Southend-on-Sea)

6.15pm

sung
Latin

Our Lady of the Assumption and the English Martyrs (Cambridge)

6.30pm

Cathedral of St Mary & St Helen (Brentwood)

English Martyrs (Hornchurch)

St Cedd (Goodmayes)

St James the Less & St Helen (Colchester)

St Thomas More (Barking)

7.00pm

Assumption (Old Harlow)

Our Lady Immaculate (Chelmsford)

7.15pm

Polski

Our Lady of Lourdes (Dogsthorpe)